Czy mógłbyś opowiedzieć o sobie? Czy mieszkasz i pracujesz w Polsce? Czy są to podróże służbowe?

Pochodzę z małego i urokliwego miasteczka jakim jest Opoczno niedaleko Warszawy. Swoje życie zawodowe zaczynałem właśnie w Warszawie to w tym mieście stawiałem pierwsze kroki w zawodzie fryzjera. Życie jednak “rzucało” mnie w różne zakątki Polski. I tak mieszkałem trochę w Katowicach trochę w Krakowie a wszystkie te zmiany związane były z potrzebą mojego rozwoju i zdobywania doświadczenia w dziedzinie fryzjerstwa. Obecnie wróciłem do Warszawy i tutaj mieszkam. Pracuję jednak w całej Polsce. Organizuję i prowadzę szkolenia, pokazy i spotkania fryzjerskie. Zarządzam również działem szkoleń w firmie Estel Polska. Tworzę autorskie szkolenia fryzjerskie, które wdrażam w życie a przy okazji mam przyjemność testowania nowych produktów i sprawdzania ich możliwości. Jednym słowem praca , którą wykonuje daje mi mnóstwo przyjemności i satysfakcji .

Pracujesz w tym zawodzie od 15 lat. Kiedy zrozumiałeś, że chciałbyś zostać fryzjerem (stylistą fryzur)?Jak zaczynałeś? Gdzie się uczyłeś i stawiałeś swoje pierwsze kroki?

Szczerze powiem, iż to że jestem fryzjerem to przypadek losu 🙂 śmiało mogę powiedzieć, że fryzjerstwo wybrało mnie a nie odwrotnie. Dziś z perspektywy czasu powiem kolokwialnie, że połknąłem bakcyla i gdybym ponownie stanął przed wyborem ścieżki życiowej nie zawahałbym się ani chwili wybierając właśnie ten zawód. Doświadczenie i wiedzę zdobywałem w największej na świecie francuskiej sieci salonów fryzjerskich, gdzie stawiałem również pierwsze kroki jako instruktor . Właśnie wtedy zrozumiałem, że to jest to co chcę robić w życiu. Chęć rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń poprowadziły mnie do międzynarodowych koncernów dla których pracowałem przez ostatnie 10 lat. To utwierdziło mnie o słuszności mojego wyboru a zebrany w ten sposób bagaż doświadczeń pozwala mi twardo stąpać po ziemi i robić to co lubię.

Czy spotkałeś na swojej drodze jakieś trudności, które musiałeś pokonać?

Oczywiście, każdy je napotyka zwłaszcza na początku swojej kariery zawodowej kształtują one nasz charakter dlatego nie należy się poddawać w myśl zasady „co nas nie zabije to nas wzmocni”.

Jesteś nie tylko fryzjerem (stylistą fryzur) ale również wynalazcą. Czy mógłbyś powiedzieć nieco więcej o projektach Art Hat and Air Color Hair? Jak dzałają? W jaki sposób ułatwiają one pracę fryzjera lub czynią ją bardziej interesującą?

Wynalazca to za dużo powiedziane, myślę że to bardziej połączenie potrzeb z pasją. Bardzo lubię proste rozwiązania, które pomagają w łatwiejszym uzyskaniu oczekiwanego rezultatu. Przy pomocy Art Hat można połączyć dowolną ilość kolorów a zajmuje to podobną ilość czasu co jednolita koloryzacja. Poza tym jest to interesujące dla klientki ponieważ może uczestniczyć w procesie tworzenia koloru. Air Color Hair to moja wariacja na temat sposobu nanoszenia koloru. Wykorzystałem do tego celu aerograf, który zmodyfikowałem i przystosowałem do swoich potrzeb. Dzięki niemu połączenia kolorystyczne nabierają większej finezji .

Jesteś też twórcą metody “farbowania na kole”. Jak ją wymyśliłeś? Czy mógłbyś opowiedzieć o tej technologii coś więcej i o jej głównych cechach? Czy był to nagły impuls, czy efekt długotrwałej pracy?

Koloryzacja na kole Atr Hat to projekt który narodził się w mojej głowie przy okazji międzynarodowego pokazu fryzjerskiego w Zakopanem w 2016 r. Dla mnie, jak również dla wielu stylistów fryzjerstwo to artyzm. Podczas tego pokazu chciałem zainspirować fryzjerów malarstwem. Zaprosiłem do współpracy znaną malarkę, która na żywo malowała to co dzieje się na scenie podczas pokazu. Pomyślałem wtedy , dlaczego nie namalować obrazu na włosach? W ten właśnie sposób powstał Art Hat. Koło i rozłożone na nim włosy to po prostu moje płótno. Art Hat w rękach kolorysty jest narzędziem pozwalającym na takie kreacje kolorów jakich nie osiągnięto nigdy wcześniej.

Twoje projekty pokazują, że koloryzacja włosów jest twoją pasją. Jak do tego doszło? Może jako dziecko marzyłeś by stać się malarzem artystą? Jakie znaczenie w życiu mają dla ciebie kolory, koloryzacja?

To prawda koloryzacja niewątpliwie jest moją pasją jednak nigdy jako dziecko nie łączyłem jej z fryzjerstwem. Jako mały chłopiec uwielbiałem bawić się kolorami ale do dyspozycji miałem karton i farby akwarelki 🙂 Dopiero jako fryzjera zafascynowała mnie właśnie ta „gałąź” czy też „odnoga” fryzjerstwa, bo muszę powiedzieć, że koloryzacja to dla mnie odrębna dziedzina fryzjerstwa, zupełnie wyjątkowa, inspirująca i pozwalająca na upust swoich fantazji czego dowodem w moim przypadku jest Art Hat. Poza tym uważam że to jakimi kolorami się otaczamy jakie wybieramy , nosimy pozwala nam na wyrażanie siebie i swoich emocji czy też samopoczucia.

Czy uważasz, że fryzjer powinien wybrać jedną specjalizację? Strzyżenie męskie, koloryzację…czy jedna osoba jest w stanie robić wszystko?

Uważam że zawód fryzjera można porównać do zawodu lekarza. Można być lekarzem internistą tzw. ogólnym od wszystkiego i w większości przypadków postawić dobrą diagnozę. Ale w tych trudnych przypadkach trzeba udać się do konkretnego specjalisty np. kardiologa przy problemach z sercem. To jest właśnie to o czym wspomniałem wcześniej przy okazji koloryzacji, która moim zdaniem jest odrębną specjalizacją fryzjerstwa. Uważam że każdy fryzjer czuje w środku w jakich obszarach porusza się swobodniej i właśnie w tych obszarach powinien się specjalizować. Inna sprawa, że niestety nie każdy ma możliwość robienia tylko tego, co lubi.

Teraz skupmy się na nauczaniu. A co z taką codzienną pracą, jako fryzjer? Czy nadal pracujesz z klientami?

Specyfika mojej pracy nie pozwala mi na regularną prace w salonie, natomiast uważam że trzeba mieć cały czas z tym kontakt . Opiekuję się włosami grupy klientów, którzy z pełnym zaufaniem oddają się w moje ręce. Doświadczamy wtedy nowych rozwiązań w koloryzacji strzyżeniach, robimy małe i duże metamorfozy. Bardzo mnie to rozwija I inspiruje do poszukiwania nowych rozwiązań.

Czy mógłbyś nam powiedzieć nieco więcej o swoich szkoleniach (warsztatach)? Czego uczysz podczas nich, i jakie rezultaty chciałbyś przez nie osiągnąć?

Moim głównym celem podczas szkoleń jest niesienie pomocy dla fryzjerów w codziennej pracy, wspólnie staramy się odnaleźć rozwiązania trudnych sytuacji. Głównie zajmuję się koloryzacją natomiast ściśle łączę tą wiedzę z komunikacją interpersonalną i profesjonalną obsługą klienta. Bezcennym dla mnie jest kiedy po udanej konsultacji i wykonanej usłudze pojawiają się uśmiechy na twarzach fryzjera i klientki.
Twoim zdaniem czy są jakieś różnice są w szkoleniu fryzjerów w Polsce i Rosji i w Polsce i w Europie Zachodniej?
Nasze kraje odróżniają różnice kulturowe ale mamy wspólny mianownik jakim jest profesjonalizm zawarty w każdym szkoleniu. Bardzo dokładnie można to zaobserwować podczas Estel Show w Polsce kiedy te trzy kraje wspólnie występują.

Co jest Twoim zdaniem bardziej ważne: praktyka czy talent?

Trudne pytanie, z talentem trzeba się urodzić nie mamy na to wpływu. Praktykę doświadczenie może zdobyć każdy , wszystko to kwestia ciężkiej pracy. Nie mniej jednak talent czy też wrodzone zdolności na pewno ułatwiają życie.

Jak długo współpracujesz z ESTEL ? Czy coś się zmieniło dla ciebie, jako fryzjera, od kiedy związałeś się z rosyjską marką?

Z marką Estel jestem związany ponad trzy lata. Estel na polskim rynku istnieje pięć lat. Wyróżnia się dla mnie jako fryzjera nietuzinkowymi usługami, daje fryzjerom produkty skierowane do słowiańskich włosów. Efekty które jestem w stanie uzyskać niejednokrotnie przewyższają oczekiwania .

Czy masz swój ulubiony produkt ESTEL? Z jakimi produktami lubisz bardziej pracować?

Obecnie odkrywam koloryzację HC. Coraz bardziej mnie zachwyca, inspirujące jest odkrywanie jej bogatej palety barw.
Czy jest coś, bez czego nie możesz się obejść?
White Touch !!!

Co jest Twoim źródłem inspiracji?

Natura i metaloplastyka, zderzenie tych dwóch światów jest dla mnie źródłem niekończących się pomysłów np. pajęczyna na zabytkowym kolejowym moście po deszczowym dniu podczas zachodzącego słońca, bogactwo i przenikanie kolorów które można ujrzeć do tego atmosfera, którą można poczuć… polecam

Jakie jest twoje nastawienie do social medów? Czy mają one wpływ na branżę?

Oczywiście social media Internet maja ogromny wpływ na nasze życie, świat który nas otacza. Dzięki nim mamy lepszy przepływ informacji, kontakt ze znajomymi. Możemy inspirować się nawzajem udostępniając swoje prace i obserwując innych.
Tematem numeru jest sens (wartości) życia. Jest to światowy koncept rozumiany, jako własna droga życiowa. Co dla ciebie jest ważne w życiu? Niektórzy mówią, że miłość… czy to jest twoja praca, czy pozostawienie po sobie śladu w historii
To zarazem trudne i łatwe pytanie, można by się tu rozpisać … Jeśli miałbym odpowiedzieć jednym zdaniem powiedziałbym że rodzina, miłość i zdrowie ale bardzo ważne jest też aby mieć w życiu jakąś pasję, hobby, sens ja mam to szczęście, że moją pasją jest praca jaką wykonuję a ściślej rzecz ujmując koloryzacja włosów zdaję sobie jednak sprawę z tego, że nie każdy ma takie szczęście dlatego wszystkim życzę żeby mieli w życiu pasję a jeśli uda się połączyć przyjemne z pożytecznym… sukces gwarantowany.